מה למדתי ב-11 שנים של עצמאות
May 08, 2019

מה למדתי ב-11 שנים של עצמאות

היציאה שלי לעצמאות הייתה טבעית או כפויה, תלוי איך מסתכלים על זה כי מעולם לא "יצאתי" לעצמאות. עם סיום לימודי העיצוב, ובמקביל לתובנה שהתשוקה שלי נמצאת בעיצוב נעליים, לא נפרשו בפניי שלל אופציות. האפשרות היחידה הייתה ברורה – עליי לפתח מותג משלי. וכך, לפני 11 שנים יצאתי לדרכי העצמאית על רכבת ההרים של אוליב תומס. דרך מרתקת, מפחידה, מספקת, פתלתלה ומלאה במהמורות. דרך שעד היום לא מפסיקה להפתיע אותי.

הנה 11 דברים שלמדתי ב-11 שנות עצמאות:  

 1. שעצמאות זה לשלם ביטוח לאומי או שאין מענק לידה. (ספוילר: לא קיבלתי) .
 2. שחופשת לידה היא מושג ששמור לשכירים בלבד.
 3. ש"חופשת לידה" היא להישאר עם התינוק שלך בבית כמה שאת רוצה (ומסוגלת) וללמוד לג'נגל את החיים על הדרך.
 4. שיום חופש הוא מושג ששמור לשכירים בלבד. כי לא משנה כמה אקזוטי החוף שאת נמצאת עליו – גם העבודה שוכבת לצדך על מיטת השיזוף.
 5. שגם אם המושג "יום חופש" מקבל משמעות קצת שונה, אני עדיין יכולה לצאת אליו מתי שאני רוצה.
 6. שלא כולם מקבלים מתנות לחג.
 7. שכיף להעניק מתנות לחג.
 8. שפתיחת תיק עוסק לא מגיעה עם ספר הדרכה ליום שאחרי. חשבוניות, מע"מ, מקדמות מס, ביטוח לאומי, העסקת עובדים ורשימת הביורוקרטיה עוד ארוכה... אין שום יד מלווה במבוך הכללי של ההתנהלות מול רשויות המדינה.
 9. שאני חופשיה לעשות את הדבר שבחרתי בו כל יום מחדש ואני היחידה שמכתיבה לעצמי איך ייראו החיים שלי. זה לא אומר שהם מושלמים, אני קמה כל יום לעבודה כמו כולם, אבל הם מספקים ומלאי משמעות עבורי, וזה משהו.
 10. שהכי קל זה להיות על פול גז בניוטרל. במקרה שלי זה להוציא עוד קולקציה, לנהל חנות, לטוס לתערוכות. אבל האתגר האמתי בעצמאות הוא לצאת מאזור הנוחות ולמתוח כל פעם קצת את הגבולות של עצמך. להציב את הפחדים לנגד העיניים ולהתקרב אליהם בכל פעם קצת. שם, איפה שקשה ולא מאוד נעים נמצאת הצמיחה וההתפתחות.
 11. שעצמאות אמתית זה לדעת למצוא שותפים טובים לדרך! להיות מודעת למגבלות של עצמי ולקבל עזרה, להתייעץ, להיתמך. למדתי להתייעץ עם רונית סופרין מנהלת החנות והקומרס בכל מה שקשור בעיצוב הקולקציות, עם ענת זהר מנהלת התוכן והדיגיטלי בכל מה שנוגע לשיווק, עם ערן שלסקי מנהל המפעל שתומך בי בכל מערך הייצור, ועם יואב היועץ הכלכלי הצמוד שלי ובן זוגי. תודה על העזרה